JAK ZEMLJOTRES POGODIO HRVATSKU: “Grozan zvuk krckanja zidova kuće”
Zemljotres jačine 3.1 po Rihteru s epicentrom kod Petrinje pogodio je Hrvatsku, javlja Seizmološka služba Republike Hrvatske, prenosi dnevnik.hr.
Zemlja se zatresla oko 15.20 sati.
– Jaka eksplozija, grmljavina, kuća se jako stresla. Grozan zvuk krckanja zidova kuće – poručio je svjedok iz Petrinje.
– Lijepo je bome lupilo. Kao da mi se auto zabio u zgradu – izjavio je svjedok iz Siska, gdje se takođe osetio potres.
“Bome je zdrmalo pošteno, nije dugo ovako”, “Već dugo nije ovako zatreslo kuću”, “Jak udarac u kuću, treslo se par sekundi”, javili su svjedoci zemljotresa, prenosi Srbijadanas
Juli i august ovo su ljeto širom Europe, među ostalim i u Bosni i Hercegovini, obilježila olujna nevremena s pljuskovima koja su nažalost odnijela nekoliko ljudskih života i prouzročila velike materijalne štete, a i ovaj vikend nam predstoji loše vrijeme koja iza sebe već ostavlja katastrofalne posljedice u Italiji i Sloveniji.
Ako želite da pratite oluju uživo, možete to uraditi na ovom LINKU.
Stoga sve više ljudi vremenske prognoze danas prati putem aplikacija, a koje s vremenom postaju sve bolje i pouzdanije, zahvaljujući satelitima i razvoju meteorologije.
Danas uglavnom na svakom pametnom telefonu imamo predinstalirane vremenske prognoze koje su uglavnom vrlo pouzdane i tačne, a proizvođači informacije dobivaju od vremenskih servisa kao što su The Weather Channel, Accuweather i ostalih, a potom sami dizajniraju aplikaciju.
No ako vam se ne sviđa ona koja vas je dočekala na vašem mobitelu, izdvojili smo nekoliko aplikacija koje vrijedi instalirati kako biste pratili promjene vremena u realnom vremenu, iz sata u sat, kao i dnevnu i sedmičnu prognozu. Većina njih je besplatna te dostupna za Android i iOS.
The Weather Channel
The Weather Channel je televizijski kanal koji ima i istoimenu aplikaciju, jednu od najpoznatijih i najpouzdanijih za vremensku prognozu koja vas na mobitelu notifikacijom redovno obavještava o promjenama vremena. Pokriva osnovne elemente i informacije; od temperature zraka, upozorenja na ekstremne vremenske uvjete i prognoze po satu, dnevne i sedmične prognoze, uz vanredne vijesti o vremenu te upozorenja na grmljavinu i pljuskove.
Pruža i vremenske mape koje prikazuju količinu padalina te brzinu i smjer kretanja vjetra, a osim toga vremensku prognozu možete pratiti putem velikog broja video snimaka o trenutnom vremenu i očekivanim naglim promjenama. Aplikacija je besplatna i dostupna za Android i iOS uređaje, piše Tportal.
AccuWeather
Ova nagrađivana aplikacija AccuWeather glavni je pružatelj usluga za brojne kompanije i televizijske kuće, pa i za mnoge druge aplikacije za vremensku prognozu na Androidu. Korisnicima omogućava praćenje trenutne vremenske prognoze, prognozu za nekoliko dana, sat po sat, kao i dugoročne prognoze.
Ondje se nalaze i informacije o temperaturi, vlažnosti, brzini vjetra te o drugim meteorološkim uvjetima. Prikazuje i slike s radara, upozorenja na vremenske nepogode. Ima i opciju AccuCast putem koje korisnici mogu dijeliti detalje o lokalnom vremenu kako bi ostali imali što bolji pregled situacije.
Weather&Radar
U Bosni i Hercegovini je ova aplikacija poznata i kao Vrijeme&Radar jer nosi lokalizirani naziv za svako govorno područje gdje se koristi. Pomoću radarskog prikaza možete na prognostičkoj karti pratiti kretanje vremenskih prilika, kao i njihova intenziteta. Aplikacija prati prognozu po satu za današnji i sutrašnji dan, pa i do 14 dana unaprijed te predviđa kolike su šanse za padaline kroz cijeli dan i noć (jutro, poslijepodne, večer i noć), uz informacije koliko će dugo kiša padati i o količini padalina.
Ima prikaze radara temperatura, udara gromova, pljuskova i vjetra, uz vijesti o prognozi vremena, kao i informacije vezane uz UV indeks, zagađenje zraka, upozorenje na nevrijeme i pelud. Također je besplatna, no kao i većina navedenih aplikacija, prikazuje reklame, a ako ih ne želite na svom ekranu, to možete riješiti mjesečnom pretplatom.
Weather Underground
Među besplatnim aplikacija, dostupna za Android i iOS, je i Weather Underground, na kojoj također promjene vremena možete pratiti iz sata u sat, uz informacije o dnevnoj i sedmičnoj vremenskoj prognozi. Osim toga možete pratiti kad sunce izlazi i zalazi, približavaju li se ekstremne vremenske prilike, posebne izvještaje za skijaše te uvid u niz web kamera postavljenim na raznim lokacijama u Bosni i Hercegovini i susjednim zemljama.